Telefon Hattına Kredi

Herkes düzenli bir gelire sahip olmayabilir belki ancak herkesin bir telefonu muhakkak vardır. Hatta 18 yaşına gelmeden dahi telefona sahip olmak mümkün. Telefonların hayatımızda bu denli fazla yer kaplıyor olması elbette çoğu zaman avantajdır. Ancak bir avantajı daha bulunuyor ki tam anlamıyla nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir uygulama. Yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başlayan bu uygulama aslında telefon hattına telefon satışı uygulaması piyasaya çıktığından bu yana varlığını koruyor.

Bankalardan herhangi bir sebepten ötürü kredi çekemeyen kişiler farklı nakit arayışlarına girmekteler. Bazı kurum ve kuruluşlar da bunu fırsata çevirmek için kolları sıvadı. Herkes telefon hattına telefon almak gibi bir uygulamadan haberdardır. Yani beğenilen bir telefon peşin paraya alınmaktansa taksit taksit faturaya yansıtılan ödemeler ile satın alınır. Özellikle iPhone marka telefonlarda bu çok yapılan bir uygulamadır. İşte buna benzer bir uygulama ile kişilerin nakit ihtiyacını karşılayan ve telefon hattına kredi veren kurumlar mevcut. Her ne kadar yasal olmasalar da yapılan iş konusunda herhangi bir pürüze rastlanmıyor.

Telefonun Parası Ödeniyor

Nakit ihtiyacı olan ancak kırmızı kalem yediği için, düzeli geliri olmadığı için ya da sigortasız çalıştığı için kredi çekemeyen kişiler telefon satışı yapan bazı bayilerden bu konuda destek alabiliyorlar. Telefon hattına kredi veren noktalar kişilerin telefon hattına tıpkı bir telefon satışı yapılmış gibi taksit yansıtıyorlar. Ancak telefon yerine telefonun parasını müşteriye ödüyorlar. Yani kişi telefon yerine onun ücretini bayiden teslim alıyor ve taksitlerini ödemeye başlıyor. Bakıldığında bir krediden farksız olabilir. Ancak cihaz satışı gerçekleşmediği ve yerine nakit para verildiği için yasal değildir. Şuan için bu uygulama kapsamında henüz bir kanun tasarısı geliştirilmedi. Ancak bu yöntem sayesinde binlerce kişi nakit ihtiyacını karşıladı.

24 Ay Taksit İmkanı

Telefon hattına kredi veren noktalar özünde telefon satışı gerçekleştiriyor gibi işlem yaptığı için bu borcu 24 aya kadar da bölebiliyor. Yani kişinin Samsung marka 4000 TL’lik bir telefon aldığını varsayalım. Bayi kişiye telefon yerine bu 4000 TL’yi elden verir. Ancak faturasına tıpkı telefon satışı yapılmış gibi taksitlen yansıtılır. Kişi telefon taksiti öder gibi elden aldığı bu nakit paranın 2 yıl boyunca taksitlerini öder. Aslına bakıldığında bir krediden tek farkı dosya masrafı ya da işlem ücreti gibi bedellerden farklı olduğu görülebilir. Ancak bunun yasal bir uygulama olmadığını bir kez daha hatırlatmakta fayda bulunuyor.

Birden Fazla Cihaz Satışı

Telefon hattına kredi veren noktalar daha fazla nakit ihtiyacı olan kişiler için birden fazla cihaz satışı da gösterebiliyor. 10 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler bu uygulamadan faydalanabiliyor. Ancak bu noktada operatörden onay alınması gerekebilir. Çünkü operatörler her hat için birden fazla cihaz satışını onaylamayabilirler.

Ama bizim önerimiz sizin bizzat bir telefon bayisine giderek cihazı kendiniz almanız ve bunu ikinci el olarak letgo vs gibi alanlarda satmak bu size aracıya komisyon vermekten kurtarır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git