Öğrenciye Burs Veren Yerler

Üniversite öğrencilerinin en çok karşılaştıkları sorunların başında maddi sıkıntılar yer alıyor. Özellikle ikamet ettiği şehrin dışında okuyan lisans öğrencileri yurt, yemek, ulaşım, doküman gibi birçok masrafla yüz yüze kalıyor ve bu ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Ancak öğrenciye burs veren yerler maddi zorluklar içindeki birçok öğrencinin yardımına koşmaktadır.

Kişiler ve özel kuruluşlar öğrenciler için burs desteği sağlayabilmektedir. Bu kuruluşlar genellikle burs başvurularından sonra öğrenciyi sınava veya mülâkata tabii tutarlar. Burs verilecek kontenjana girmeyi başaran öğrenci ise bu kontenjan için ayrılan ödenekten her ay belli bir ücret alır. Bu bursların öğrencileri maddi açıdan rahatlattığını ve ciddi bir yükün kalkmasına sebep olduğunu söylemek mümkün.

  • Öğrenciler için burs sağlayan yerlerin başında sivil toplum kuruluşları geliyor. Birçoğu eğitim seviyesinin yükselmesi gibi amaçlar güden bu kuruluşlar arasında Toplum Gönüllüleri Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi vakıflar bulunuyor.
  • Ticaret odaları da öğrenciye burs veren yerler arasında yer alıyor. Her ilin resmi bir ticaret odası vardır ve bu kuruluşların önemli bir kısmı o kentte ikamet etmekte olan öğrencilere burs sağlamaktadır. Ancak bazı ticaret odaları bursları yalnızca belli bölümlerde okuyan öğrencilere verebilmektedirler. Bu yüzden burs alınmak istenen ticaret odasının resmi sitesine göz atmak gerekir.
  • Türkiye’nin birçok önde gelen firması da öğrenciler için burs sağlamaktadır. Bazı firmalar istihdam edebilecekleri alanlarda okuyan öğrencilere maddi yardım sağlayarak kendi kuruluşlarına çekme amacı güderler. Ancak tamamen sosyal sorumluluk amacıyla burs vermekte olan kuruluşlar da bulunmaktadır. Sabancı ve Koç gibi önde gelen holdingleri bu kulvar da saymak mümkündür.
  • Dernekler de burs veren kuruluşlar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Yardımlaşma ve Dayanışma dernekleri genellikle bölgesel kuruluşlardır ve kütüğü belli bir bölgede olan öğrencilere burs verirler. Ancak bu burslarda derslerde düzenli başarı gerekmektedir.

Türkiye’deki bazı il ve ilçe belediyelerinin de öğrencilere burs sağladıkları bilinmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git