Nakit Avans Çekmek Mantıklı Mıdır?

Bazı kişilerin 5 bin TL ve üzerinde kredi kartı bulunur. Yüksek kart taşımak aslında bir risk gibi görünebilir. Ancak yüksek limitli kartlar çoğu durumda son derece kurtarıcıdır. Özellikle acil bir nakit ihtiyacı doğduğunda kredi peşinden koşmak yerine bu kartları kullanabilir üstelik pek çok masraftan da muaf olabilirsiniz.

  • Yalnızca birkaç saat içinde ve ATM’lerden kullanılabilir,
  • Dosya masrafı ya da sigorta bedeli gibi hiçbir masrafa katlanmaya gerek bulunmaz,
  • Şubeye gitmeye gerek dahi yoktur,
  • 12 aya kadar taksitlendirilebilir,
  • Herhangi bir gayrimenkul alımında eksik kalan tutar bu nakit avans ile kapatılabilir,
  • Erken kapama durumunda faiz iadesi alınır.

Nakit avansın en cezbedici özelliği anında kullanılabiliyor olmasıdır. Karta tanımlı olan bu limit kaza, hastalık ve ölüm gibi acil durumlarda çok sık kullanılmaktadır. Ayrıca kredi sürecini beklemenin yanında dosya masrafı ya da sigorta bedeli de bu üründe bulunmaz.

Kart Limitinden Kullanılır

Nakit avans ürününde kafaları karıştıran bir soru gündemde. Nakit avansın kartın limitinden bağımsız bir limit olduğunu düşünenler mevcut. Aslında durum tam tersi şekilde ilerlemektedir. Yani nakit avans kredi kartında bulunan limitten kullanılır. Bunun için ayrıca bir limit tanımı yapılmaz. Örneğin 10 bin TL limiti olan bir kredi kartı düşünelim. Kişi bu kredi kartından 5 bin TL harcama yaptıysa geriye kalan 5 bin TL’sini nakit olarak kullanabilir. Ancak hiç harcama yapmamış olsaydı tamamını nakit olarak kullanabilirdi. Bazı bankalarda da kredi kartının toplam limitinin yüzde 50’si nakit olarak kullanılabilir. Yani 10 bin TL’lik bir kredi kartı düşünecek olursa, bu kart hiç harcanmamış olsa dahi yine 5 bin TL’si nakit olarak kullanılabilir.

Faiz İadesini Unutmayın

Bazı kişiler anlık çıkan nakit ihtiyaçları doğrultusunda kredi kartından nakit avans kullanırlar. Ancak daha vadesi gelmeden ya da belli bir taksit dönemi kalmışken tamamı ödenmek istenebilir. Nakit avanslar da tıpkı krediler gibi erken ödendiklerinde faiz iadesine neden olurlar. Yani kişiler eğer nakit avanslarını erken kapatırlar ise faiz iadesi alırlar. Çünkü bu ürün için kredi gibi dosya masrafı ya da sigorta bedeline katlanılmaz. Ancak kredi gibi erken kapatıldığı takdirde faiz iadesi alınır. Nakit avansın faizi genellikle yüzde 2’nin üzerindedir. Ancak bazı zamanlar bankalar bu ürün için faiz kampanyaları düzenlerler. Özellikle yüzde 1’lere kadar düşen faizler nedeniyle müşterilere kampanya aramaları yapılır. Böyle zamanlarda nakit avansların kullanım miktarı tüketici kredileri geçer.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git