Kredi Kartı Faiz Hesaplama

Ülkemizde artık bir çok harcama kredi kartları üzerinden yapılmaktadır. Hayatımızın her alanında bulunan kredi kartları artık nakit paranın yerini almakta ve tüm alışverişlerimizde kullandığımız bir araç olmuştur. Kullanım alanlarına bakıldığında beyaz eşyadan temel ihtiyaç maddelerine, Elektronik eşyalardan Okul taksitlerine, tatil, gezi aklınıza ne gelirse hepsinde tüm ödemelerimizi kredi kartı ile yapmaktayız.

Kredi kartlarından yapılan bu harcamaları doğal olarak gününde ödemek gerekir her ne kadar o an cebimizden çıkan bir para yok gibi görünse de aslında en fazla ilk hesap kesim tarihinde önümüze borç olarak çıkmakta ve son ödeme tarihinden itibaren ödenmemesi halinde ise yasal faiz işlemeye başlar.

Kredi kartı faizleri Bankaların kafalarına göre belirledikleri bir oran değildir. Merkez Bankası tarafından belirlenen taban ve tavan puanları arasında Bankalar tarafından aylık olarak belirlenir. Ayrıca TL ve Yabancı para cinsinden ayrı ayrı belirlenir

Kredi kartı yabancı para birimleri faiz oranları 1,62 – 2,12 arasında olup bankalar tarafından genelde taban faiz oranı olan 1,62 faiz oranını uygulamaktadır.

Kredi kartı Türk Lirası cinsi faiz oranı ise 2,02 – 2,52 arası faiz oranları uygulanmaktadır. Yine burada bankalar en alt limitten kredi kartı faiz oranlarını uygulamaktadırlar.

Kredi kartlarına uygulanan faiz oranlara bakacak olursak; Kredi kartlarından kullanılan nakit avans, taksitli nakit avans gibi nakit kullanımlarından bankalar aylık faiz oranı olarak 2,02 oranını yani en düşük taban faiz oranını uygularlar. Yine Nakit avans kullanımlarında bankalar komisyon da almaktadırlar. Örnek olarak Bin TL nakit avans kullanılması halinde bir ay sonra 1027 TL + en az 20 TL nakit avans komisyonu olmak üzere 1047 TL ödersiniz.

Gecikmeye düşmüş kredi kartı faizlerine bakacak olursak; bankalar gecikmeye düşen kredi kartlarına tavan faiz oranı olan 2,52 faiz oranları uygularlar. Asgari ödeme tutarı ödenen bir kredi kartı için her ay 2,52 oranın da kalan borç için faiz uygulanır. Örnek olarak Bin TL kalan bir kredi kartı borcu için en az 35 TL faiz ödersiniz.

Kredi kartı borcunun tamamı veya kısmen ödenememesi halinde 2,52 faiz oranı uygulanır, 3 dönem üst üste ödenmeyen kredi kartı yasal takip birimine aktarılır ve kredi kartı borç takibi oradan devam eder.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git