Kredi Çekmeden Nakit Alma

Krediler aslında kurtarıcı finans ürünleridir. Ancak çoğu müşteri kredilerden alınan dosya masrafı, sigorta bedeli ve muamele vergilerinden şikayet eder. BDDK her ne kadar bu konuya yönelik önlemler almaya çalışsa da özellikle uzun vadeli krediler için bu masraflar tahsil edilir. Müşterilerin bu masraflara katlanmak istemiyor oluşu onları farklı finansör arayışlarına sokar. Ancak borç para almanın en mantıklı ve kanuni yolu bankalar ile çalışmaktır.

Çünkü sektörde bulunan pek çok yapılanma borç para verdiğini ifade ederek kişileri yüksek komisyonlar karşısında zor durumda bırakır. Bu nedenle banka dışı para bulma yöntemleri asla önerilmez. Üstelik kredi çekmeden nakit yöntemleri arasında da bunlardan çok daha farklı yollar bulunur.

Nakit Avans Çekmek

Nakit avans kredi kartlarından kullanılacak nakit para anlamına gelmektedir. Genellikle 500 TL ve üzeri limite sahip kredi kartlarından limitin yüzde 50’si nakit olarak kullanılabilmektedir. Üstelik 1000 TL ve üzeri limite sahip kartlarda bu limitin tamamı da nakit olarak kullanılmaktadır. Kişiler ellerinde bulunan kredi kartları ile ATM’den nakit avanslarını çekebilirler. Bu nakit avansların faizi bir miktar tüketici kredisinden fazla olabilir ancak kişiler bu faiz dışında nakit avansları için hiçbir bedel ödemezler.

Örneğin sigorta bedeli ya da dosya masrafı bu nakit avans ürününde bulunmamaktadır. Bu noktada da kredi çekmeden nakit alma yöntemleri arasında en sık kullanılan ürün budur. Ancak nakit avanslarda vade sayısı en fazla 12 ay olabilir. Yani müşteri 12 ay içinde bu nakit avansın borcunu ödemelidir. Kredi kartı ekstresine yansıyan taksitle tıpkı taksitli alışveriş yapılmış gibi ödeme bekler. Yani zor durumlarda bu ekstrenin yine asgarisi ödenebilir.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti

Yöntemlerinden bir diğeri de kredili mevduat hesabı kullanmaktır. Halk arasında ek hesap, eksi limit ya da elma hesap olarak da adlandırılan bu üründe müşterinin vadesiz TL hesabına nakit limit tanımlanır. Müşterinin gelirine göre bu ek hesap limiti artar. Ancak genellikle 1000 TL ile 10.000 TL arasında kullandırılmaktadır. Acil nakit ihtiyacı oluştuğunda kişiler bu ek hesaplarını kullanabilirler. Ancak bu ek hesaplar taksitlendirilmez.

Yani çekilen limit yaklaşık 1 ay sonra ödeme günü geldiğinde toptan ödenmelidir. Ancak kredili mevduat hesabında da asgari ödeme söz konusu olabilmektedir. Yani kişi ödeme günü geldiğinde borcunun tamamını kapatmak yerine yansıyan faizini de ödeyebilir. Genellikle bu ürünlerin faizleri yüzde 2’den daha yüksektir. Ancak tıpkı nakit avansta olduğu gibi bu ürünlerde de dosya masrafı ya da sigorta bedeli bulunmaz. Ayrıca müşteri hesaba ödeme yaptıktan bir gün sonra hesabı yeniden kullanabilir. Ne zamanki hesap kapatılmak istendi o vakit ek hesap borcu + faiz tutarı ödenip hesap kapatılır. Ek hesaplar borcu ödenmeden kapatılamaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git