Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Günümüzde oluşan nakit ihtiyaçlarının bir çoğuna banka kredileri ile çözüm bulunmakta, Bireysel İhtiyaçlar, konut alımları, taşıt alımında veya herhangi bir ticari faaliyete katkı için bankalardan oluşan nakit talebi için kredi başvurusu yapılır. Kişi Bankaya Kredi Başvurusu yaptığında banka yapılan başvuruyu değerlendirmek alır ve bunu belirlediği kıstaslar içerisinde serbestçe değerlendirme hakkı vardır.

Kredi alma şartlarına bakıldığında en başta Kredi Notu’ nun gelmektedir başvurularda en güçlü etken budur, eğer notunuz uygun ise kredi çıkma olasılığı oldukça fazladır. Ancak bazı tüketiciler ise Bankadan Kırmızı Kalem Yemişlerdir. peki bu durum neden olur kimler kırmızı kalem yemiş olur ve bu durumdan nasıl çıkılır derseniz kısaca açıklayalım.

Bankadan alınan kredi ve kredi kartının ödenmemesi ve devamında, ödememe durumunun devam etmesi ile birlikte yasal takibe ve ardından icraya düşmesi durumunda bankadan kırmızı kalem yemiş olursunuz. daha da açarsak her hangi bir kredi ürünün son ödeme tarihinden itibaren 90 gün geçmesi durumunda Banka Kara Listeye girmiş olursunuz ve artık kredi çıkması mümkün değildir.

Öncelikle Banka kara listeden çıkmak için takibe düşen tüm borçların kapatılması zaruridir, ancak bu durumda ve belli biz zaman geçmesi durumunda yeterli gelir, kefil ve ipotek gösterilmesi durumunda kredi alınma olasılığı vardır. Bu zaman dili ne kadar derseniz bankadan kaynaklanan ve takibe düşmüş tüm borçların kapatılma tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmesi gereklidir. kısaca banka ne zaman sizden tüm parasını alırsa süreç ondan sonra başlar. Örneğin icra kesintisi yapılırken bu süreç başlamaz mutlak şart borcun tamamen ödenmiş olmasıdır.

Kırmızı Kalem yiyene kredi veren banka var mıdır derseniz maalesef hiç bir banka size kredi vermeyecektir, Adınız Merkez Bankası Kara Lisesine eklenmiştir ve tüm bankalar Kredi Notu risk raporunuzda bunu göreceklerdir. Tüm borçlar ödendikten sonra Kredi Notunuz da kendini ağıt ağır toplamaya başlayacak ve 2 yıl geçtikten sonra kredi çıkma olasılı vardır, eğer bu durumda iseniz 2 yıl geçmiş ise üzerinden size özel bankalar kredi vermesi mümkündür. Kamu Bankaları bu konularda daha tutucu davranmaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git