Bankasız Kredi Almak

Bankalar acil nakit ihtiyaçlarını karşılayan yasal kuruluşlardır. Banka düzenleme ve denetleme kurulu kanunları çerçevesinde yürütülen bankalar, müşteri çıkarlarını da gözetmekle yükümlüdür. Uygulayacakları komisyon, vergi ve faizler BBDK kanunları çerçevesinde uygulanır. Yani banka bu kanun kapsamında kalan hiçbir ücret ya da masrafı müşteriden alamaz. Alsa da iade etmekle yükümlüdür. Ancak bankalar da bu hizmetleri karşılığında müşteriden faiz getirisi talep eder. Bunun yanında bankaların düzenli geliri olmayan ya da sigortalı herhangi bir işte çalışmayan kişilere kredi vermeme yetkisi vardır. Ayrıca yine KKB puanı düşük olan kişiler bankalardan kredi çekemezler. Bu tarz durumlarda da kişiler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için farklı yollar ararlar.

Banka Dışı Para Bulmak

Bankasız kredi almak yasal olmasa da devam eden bir uygulamadır. Kişi şu gibi durumlarda banka dışı kredilere başvuru yapar;

  • KKB notunda düşüklük ya da kırmızı kalem listesinde yer almak,
  • Bankalara ciddi oranda borçlu olmak ve bu borç sebebi ile kredi çekememek,
  • Düzenli bir gelirin olmaması,
  • Sigortalı çalışmıyor olmak,
  • Yeterli çalışma süresine sahip olmamak.

Bu gibi durumlarda kişiler bankalardan kredi çekemezler. Bunu fırsata çevirmek isteyen bazı kuruluşlar da bu kişilere nakit para vererek belli bir süre sonra geri almak üzere sözleşirler. Kişi isterse bu tutarı aylık taksitler halinde de ödeyebilir. Normal şartlar altında tefecilik olarak adlandırılan sistemler yasal değildir. Bu tarz yapılanmalardan herhangi bir alışverişte bulunulması da önerilmez. Ancak daha kapsamlı finans danışmanlıkları bu tarz işleri yürütmekteler. Yani bankasız kredi almak dendiğinde akla telefiler gelmemelidir.

Sistem Banka Gibi Görünüyor

Aslında bankasız kredi almak için finans danışmanlıklarına başvuru yapıldığında sistemin aynı olduğunu gözlemlemek çok da zor değildir. Yine bankalar gibi bu yapılanmalarda da alınan nakit tutarı taksitlere bölünür ve komisyon uygulanır. Bu komisyon bankanın uyguladığı faiz ile aynıdır. Ancak bu yapılanmalar yasal olmadıkları için saçma oranlar uygulayabilirler. Bu noktada anlaşmaya bağı kalmak ve ilk kabul edilen şekilde ilerlemekte fayda vardır. Aynı zamanda imzalanan tüm belgeler tek tek kontrol edilmelidir. Çünkü bu yapılanmalar da kendilerine ait bağlayıcılığı olan sözleşmeler kullanırlar. Bu sözleşmelerde yazılı olan her şeyden hem krediyi çeken hem de yapılanma sorumludur.

Tefecilik Suçtur

Geçmişten günümüze insanların en sık başvurdukları para bulmak yollarından biri de tefecilik sistemidir. Ancak tefecilik sisteminde kesin olarak yasaklamalar bulunur. Çünkü bu sistem kaba kuvvete ve faiş faizlere dayanmaktadır. Kişiyi koruma kapsamında tefeciliğin yasaklanması hala tam olarak bu yapılanmaların önüne geçildiği anlamına gelmez. Ancak bu tarz yapılanmalardan borç para almak asla tavsiye edilmemektedir. Özellikle alınan tutar ne olursa olsun faiş faiz ve komisyonlar ile geri ödeneceği unutulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git