TEB Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik, standart emeklilik yanında, emeklilik günlerinde ek bir gelir ya da toplu bir miktar para almak hedefiyle oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistem devlet tarafından güvence altındadır. Yani bireysel emeklilik hesabı açtırılan kuruluş kapansa bile yatırımlar güvende kalır. Bireysel emekliliklerin günümüzdeki en önemli avantajı ise, devlet tarafından katkı almasıdır. Devlet yatırılan miktarın %25 kadarını da kendisi ayrı olarak öder. TEB bankası da bireysel emeklilik sistemine dahil olabileceğiniz seçenekler sunar.

TEB Bireysel Emeklilik Planları

TEB bireysel emeklilik planları birden fazla seçenek içerir. Bu bireysel emeklilik planları içeriğine göre Anahtar Emeklilik Planı,  Artı Emeklilik Planı,  Özel Emeklilik Planı,  Yıldız Emeklilik Planı olarak isimlendirilir. Her birinin birbirinden farkı vardır. Bu sistemlerin tamamı farklı ödeme alt limitlerine sahiptir. Bir bireysel emeklilik planından giriş aidatı alınırken, diğerinden alınmayabilir. Bireysel emeklilik planı seçilirken kesintiler ve giderlerinde göz önünde bulundurulması gerekir.

Bireysel emeklilik banka şubeleri aracılığıyla yaptırılabilir. Bireysel emeklilik hesabında biriken para, farklı fonlarda değerlendirilir. Müşteri isterse fon seçimini kendisi yapabilir. Bu alanda bilgisi olmayanlar ise paralarını bankanın belirlediği otomatik fonlarda değerlendirebilir.

Biriken Para Nasıl Çekilir?

Bireysel emeklilik hesabında biriken parayı çekmek için belirli kurallar vardır. Bu kurallar bireysel emeklilik sisteminin genelinde geçerlidir. Öncelikle parayı çekmek için bir yaş ve ödeme süresi sınırı bulunur. 56 yaşını ve sistemde 10 yıl ödeme süresini dolduran bütün katılımcılar hak ettikleri tutarın tamamını alabilirler. Buna devlet katkısı da dahildir. Dileyenler bu paranın tamamını tek seferde alabilecekleri gibi, aylık düzenli maaş şeklinde de ödeme alabilirler. Daha erken ayrılma durumunda ise birtakım kesintiler uygulanır. Sistemden daha önce ayrılmak isteyenler için devlet katkısı ödemeleri kısıtlamaya tabidir.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişinin vefatı durumunda, hesabında biriken para mirasçılarına kalır. Bu sistemin bir avantajı da, katılımcının kendisine bir mirasçı belirleme hakkıdır. Sözleşme sırasında katılımcı, dilediği birinin kendisinden sonra birikimini almasını sağlayabilir. Bireysel emeklilik sistemi, kuralları son derece oturmuş bir sistemdir. Aynı zamanda para biriktirme sıkıntısı yaşayanlar için de güzel bir birikim yöntemidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git