Senetle Kredi Almak Güvenli Midir?

İnternette araştırma yapan pek çok kişi senetle kredi veren kurumların ilanlarına rastlayabilir. Bu uygulama genellikle bankalardaki kredi yolları kapanmış olan kişilere özel sunulmaktadır. Bankalardan kredi çekemeyen kişilerin farklı arayışlara girmiş olması bazı kurum ve yapılanmaların iştahını kabartmaktadır. Bu yapılanmalar da yüksek komisyon bedelleri karşılığında geliri dahi olmayan kişilere kredi imkanı tanırlar. Bu uygulama senetle eşya almak ile aslında aynı uygulamadır.

Tek fark eşya yerine para ödenmesidir. Aslında uygulanan komisyon da banka faizine oldukça benzer. Ancak bankalardaki faiz oranları belli bir seviyede kısıtlanabilirken bu komisyonların yükseltilip azaltılması yalnızca yapılanma inisiyatifindedir. Çünkü bu yapılanmalar herhangi bir karar organı tarafından yürütülemez. Bu nedenle de kendi yasalarını kendileri uygular.

Ödenecek Tutar ve Komisyonlar Dikkatle İncelenmelidir

Senetle kredi almaya kararlı olan bir kişi öncelikle çalışacağı yapılanmayı araştırmalıdır. Çünkü senetle kredi sağlayan ve masum gibi görünen bir finans yapılanması tefecilik sistemini benimsemiş olabilir. Bu gizli kimlikler altında yürütülen işler her zaman güvenli sonuçlar ortaya çıkarmaz. Bu nedenle yapılanma dikkatle incelenmeli ve özellikle daha önce deneyim sahibi olmuş kişilerin yorumlarına göz gezdirilmelidir. Diğer önemli bir konu ise ödenecek komisyonun önceden konuşulması ve yapılanma ile mutakıp kalınmasıdır. Aksi halde beklenmeyen farklı bir masraf ile karşılaşmanız an meselesidir.

Ayrıca ödenen her taksitin senedi kurumdan geri alınmalı ve saklanmalıdır. Bunun yanında kurum ile anlaşılan komisyon bedellerine ilişkin yazılı evraklar imzalanmalı ve finans sözleşmesi yapılmalıdır. Her ne kadar bu kurumlar yasal olmasa da konu yasaya taşındığında elinizde bulunduracağınız her belge sizin lehinize olacaktır. Yani siz adımlarınızı doğru ve mantıklı atarsanız yapılanmaların aleyhinize herhangi bir harekete geçmesini engellemiş olursunuz.

Zor Durumda Kalınmadıkça Kullanılmamalıdır

Senetle kredi almaya evet dahi dense çok zor durumda kalınmadan tercih edilecek bir uygulama değildir. Çünkü bu uygulamaları denetleyen herhangi bir yapı yoktur ve yasal değildir. Yani bu suç olarak kabul görür ise bundan faydalanıcı olarak sizler de zor durumda kalabilirsiniz. Ancak hayatta bazı durumlar bizler oldukça müşkül durumlara sokabilir. Özellikle beklenmeyen hastalıklar, kazalar ya da ölümler bunların başında gelir. Bu tarz durumlarda eğer hiçbir bankadan kredi alınamıyor ise bu yol denenebilir.

Eğer çekilecek tutar 10 bin TL’ye kadar olan bir tutar ise telefon hattına kredi yöntemi de düşünülebilir. En azından bir cihaz satışı gibi gösterilen bu uygulamada sürpriz bir rakam ya da komisyon ile karşılaşmanız mümkün değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git