Kredi Kart Borcu Taksitlendirme İşlemi Nedir?

Günümüzde kredi kartı kullanmayan ya da bu kart hakkında bilgisi olmayan çok az kişi vardır. Bu nedenle kredi kartları artık son derece önemli şeyler haline gelmiştir. Kredi kartları ile alışveriş yapmak hem son derece kolay hem de avantajlıdır. Özellikle kartların müşterilerine sunmuş oldukları taksit fırsatı kredi kartlarının tercih edilmesini arttıran bir faktördür.

Kredi kartı borcu ise son dönemin en büyük problemlerinden biridir. Eğer sizler de bu konu hakkında sorun yaşamak istemiyorsanız borçlarınızı düzenli olarak ödemeli ve ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmemelisiniz. Eğer böyle bir hata yaparsanız bir daha önüne geçemeyeceğiniz sorunları yaşayabilirsiniz.

Kart Borcu Taksitlendirme Her zaman yasal takibe gitme taraftarı olmayan bankalar bazen borcunu ödemeyen müşterilerine yardımcı olması adına kart borcu taksitlendirme yaparlar. Kart borcu taksitlendirme işlemi demek ödenmeyen borcun ödenecek şekilde taksitlere bölünmesi anlamına gelir. Bunu gerçekleştirmesi için bankanız ile görüşebilirsiniz. Bankanız ile görüştükten sonra eğer sizler için böyle bir karar çıkarılırsa kredi kartı borcunuz taksitlere ayrılacaktır.

Bu da sizler için büyük bir ödeme kolaylığı olacaktır. Eğer borcunuzun tutarı çok fazlaysa ve tamamını ödemeniz gibi bir durum da söz konusu olmayacaksa yapmanız gereken şey asgari tutarı ödemek olmalıdır. Asgari tutar toplam borç üzerinden hesaplanır ve kartın kullanım süresine göre değişik oranları vardır. Bu oran ilk başta kredi kartı kullananlar için yüzde kırk gibi yüksek bir oranken bir seneden fazla kredi kartı kullananlar için ise yaklaşık yüzde yirmidir.

Bankalardan İcralık Gelme Durumu Eğer bankalarla icra sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız borcunuzu düzenli olarak ödemeniz ve buna sahip çıkmanız gerekir. Aksi halde kısa süre sonra borcunuz artar ve bu da borcu ödenmez hale getirir. Borç ödeme konusunda zorluk yaşamamak için en azından asgari tutar ödenmelidir. Asgari tutarı ödedikten sonra kalan kart bakiyenizi de kullanma hakkınız doğacaktır. Eğer asgari tutarı ödemezseniz kartınızın kalan bakiyesini de kullanamazsınız. Bu da o anki ekonomik dengenizin bozulmasına ve çeşitli zorluklar yaşamanıza sebep olacak bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git