Banka Dışı Kredi Almak Güvenli Midir?

Son zamanlarda banka dışı kredi yöntemleri gündemi oldukça fazla sarsıyor. Bankalardan kredi kullanamayan, süreci beklemek istemeyen ya da dosya masrafı ve işlem ücretine katlanmak istemeyen herkes bu alana yönelmiş durumda. Banka dışı kredi çekmek için şuanda en sık kullanılan 3 uygulama bulunuyor. Bunlar,

  • Senetle kredi çekmek,
  • Telefon hattı üzerinden kredi çekmek,
  • Finans kuruluşlarından kredi çekmek,

Her 3 uygulamanın da ortak özelliği yasal olmamasıdır. Ancak finans kuruluşlarından çekilen krediler diğer kredilere göre daha kapsamlıdır ve daha güvenlidir. En azından tüketiciyi korumaya yönelik bazı KHK’lara bağlı kalınır. Ancak yine de önerilen bir uygulama değildir. Üstelik kendisini finans danışmanı olarak gösterip tefecilik yolu ile kredi veren de onlarca firma bulunmaktadır. Yani bu tarz yerlerden kredi çekilmeden önce iyice araştırılması gerekir. Ancak her şeyden önemlisi ilk etapta Banka dışı kredi  Sorusuna yanıt vermek gerekecektir.

Herhangi Bir Yasal Kuruma Bağlı Yürütülmez

Bankalar Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun almış ve vermiş olduğu bazı kararlar doğrultusunda işlerini yürütür. Yani kanunen tanınmış bir yasama ve yürütme organına bağlıdır. Dolayısıyla bu kanunlar kapsamında bankalar kadar banka müşterileri de korunur. Yani bankalar kendilerine tanınmamış hiçbir hakkı müşteriden talep edemez. Eksik ödediği ya da fazla verdiği kuruş bazındaki ödemeler bile geri ödenir ya da geri alınır. Ancak banka dışı kredi çekmenin hiçbir kanunda yer almadığı ve bu kurumların hiçbir kanuna bağlı kalmadığı bilinmelidir. Banka dışı kredi almak güvenli midir? Sorusuna bu noktada gönül rahatlığı ile hayır demek mümkündür. Ancak bu yolu denemeye kararlı olan kişiler için bazı önerilerde bulunulabilir.

Araştırılmalı ve Hemen Karar Verilmemelidir

Banka dışı kredi çekmeye emin olan kişiler öncelikle hangi yöntemi kullanacağına dair karar vermelidir. Bu noktada senetle kredi çekmek en risklisidir ve genellikle telefiler tarafından sağlanır. Finans kuruluşları ise genellikle zenginlerin parasını ihtiyaç sahiplerine belli bir komisyon bedeli karşılığında borç olarak veren yapılanmalardır. Bu noktada yüksek komisyon bedellerinin uygulanacağı asla unutulmamalıdır. Ancak telefon hattına kredi uygulamasında operatörün tanıdığı bazı yasal hükümler sınır getirdiği için diğer yöntemlere göre daha güvenli sayılabilir. Ancak bu krediden faydalanılmadan önce de alışverişin yapılacağı bayi çok sıkı araştırılmalıdır. Örneğin kaçak ya da çalıntı bir telefonun satışının gerçekleştirilmesi oldukça büyük sorunlara neden olacaktır.

Özellikle haklarınızı araştırmalı, kurum ile mutakıp kalınmalı ve her belge asla imzalanmamalıdır. Ayrıca uygulanacak komisyon bedelleri önceden konuşulmalı ve bu asla söz üzerinde kalmamalı, yazılı bir şekilde sözleşmeye dökülmelidir. Çünkü bu kredilere ilişkin tüketiciyi koruyan herhangi bir yasa bulunmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git